Warianty obróbki metalu – hartowanie

Każdy materiał, w tym także metale oraz wyroby stalowe bez najmniejszego kłopotu wolno poddać przeróżnym rodzajom obróbki. Są w stanie to być formy mechaniczne, cieplne, chemiczne oraz dużo innych. Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej raz w życiu dokonywała pewnych prac przy produktach metalowych, każda z nich jest swego rodzaju obróbką.

Pośród mechanicznych, najbardziej atrakcyjnym jest naturalnie skrawanie, inaczej cięcie pozwalające uzyskać materiał o określonych oraz niezbędnych nam wymiarach. Do tego dochodzi też szlifowanie, wiercenie, gięcie, frezowanie, wytaczanie i wiele innych. Pod względem chemicznym najbardziej powszechną formą jest hartowanie pozwalające zdobyć jeszcze poprawniejsze właściwości oraz wytrzymałość na wiele składników zewnętrznych i działanie przeróżnych sił fizycznych. Do obróbki należy zaliczyć też zagruntowanie i malowanie, zapewniające wytrzymałość na korozję oraz zabezpieczające przed najgorszym dopuszczalnym faktem, czyli rdzą.

Każdy proces bez względu czy mechaniczny, fizyczny, chemiczny bądź inny określany jest mianem obróbki stali, albowiem dzięki temu zmienia ona swój kształt, parametry oraz ogólny wygląd zewnętrzny – więcej na Energoel. Najistotniejszym procesem chemicznym występującym podczas obróbki stai jest oczywiście hartowanie. Ma okazję dotyczyć ono nie tylko tego rodzaju materiału, gdyż bardzo nieraz słyszymy również o hartowanym szkle lub ewentualnie innych wyrobach.

Wykonuje się go zwłaszcza przez wzgląd na uzyskiwanie materiałów o jak najwyższej odporności na działanie wszelkich składników fizycznych, takich jak siły dynamiczne oraz statyczne i mechanicznych. Po ukończeniu tego etapu obróbki, żadne siły nie są w stanie zniszczyć w całości danego materiału, a w szczególności stali. Jest parę metod stosowania tego rodzaju procesu, a są to zazwyczaj: stereotypowe, stopniowe, izotermiczne, powierzchniowe (płomieniowe, indukcyjne, kąpielowe, ślepe, laserowe, kontaktowe, elektrolityczne, impulsowe).

Ogólna reguła hartowania polega na wykonywaniu dwóch następujących niedługo po sobie czynności. Główną jest potrzebne rozgrzanie stali do temperatury wynoszącej powyżej 700 stopni i utrzymywanie jej przez ustaloną długość czasu. Po takim wygrzaniu musi nastąpić jak najszybsze schłodzenie, żeby nie powstały niepotrzebne tlenki mogące zmienić właściwości materiału.br>

You may also like...